• Sekretariat czynny: pon - pt, 7:00 - 15:00

Aktualności

Regaty „Chojnicki Złoty Konik Morski”

W dniach 24-25.07.2021 r. na Jeziorze Charzykowskim odbyły się regaty „Chojnicki Złoty Konik Morski”, których organizatorem był Chojnicki Klub Żeglarski. Na starcie stanęła ponad setka zawodników w różnych klasach. Z powodu słabszych warunków wietrznych, zawodnicy mogli czuć pewien niedosyt, ponieważ nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych wyścigów. Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali tylko w jednym wyścigu, natomiast drugi dzień przyniósł już poprawę warunków wietrznych i rozegrano kolejne wyścigi.

W regatach rywalizowali zawodnicy z całej Polski, w tym m.in. z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Warszawy, Torunia, Szczecina, Bydgoszczy, Szczecinka, Olsztyna, Wałcza oraz kluby miejscowe.

3 m. Laura Przybyłowicz – MKŻ Arka Gdynia

Regaty „Chojnicki Złoty Konik Morski” zostały dofinansowane przez Urząd Miejski w Chojnicach, Powiat Chojnicki i Gminę Chojnice.

Brązowy medal Mistrzostw Świata dla Oliwi!

Mistrzostwa Świata, które odbyły się w San Remo kończymy z brązowym medalem!
Pierwsze co zrobiłam po zakończeniu regat to zadzwoniłam do rodziców i powiedziałam „Mamy to!”. Tata  przed wyjazdem powiedział mi, że to jest ten czas.
Pogoda we Włoszech nie ułatwiała nam sprawnego przeprowadzania wyścigów. Długie oczekiwania na wiatr często na wodzie. Trzeba było zachować koncentracje przez cały dzień bo sporo wyścigów zostało rozegranych w godzinach popołudniowych, a nawet i wieczornych i to w silnowiatrowych warunkach. Udało nam się rozegrać 10 wyścigów. Regaty mogę zaliczyć do udanych, widać, że cały czas idziemy do przodu i robimy postęp. Na pewno ten medal daje nam motywacje do dalszej pracy. A już za tydzień zaczynamy Mistrzostwa Europy, wiec trzymajcie kciuki!

Tekst: Oliwia Laskowska

Złoty medal Mistrzostw Polski w kl. L’Equipe

W dniach 13-17 lipiec 2021 r. na wodach Zatoki Gdańskiej, odbyły się Mistrzostwa Polski w sprintach w klasie L’Equipe. Pierwsze miejsce oraz tytuł Mistrzów Polski zdobyła załoga ChKŻ Chojnice w składzie Franek Kosecki oraz Tadeusz Wiatrowski. Wygrali cztery wyścigi na rozegranych siedem. Regaty rozegrane zostały w słabym wietrze.

W regatach startowały trzy załogi z naszego klubu oraz mieszana załoga LKS/ChKŻ. Miejsce szóste zajęła załoga (najmłodsza ze startujących) Igor Pawłowski oraz Maurycy Odejewski, na 10 pozycji zakończyła rywalizację załoga mieszana Mateusz Grabowski (LKS Charzykowy) oraz Jan Kubiak. Właściwie w każdym wyścigu nasze załogi kończyły rywalizację w ścisłej czołówce. Trenerem wszystkich załóg jest Dariusz Kosecki.

Tekst i foto: Dariusz Kosecki

Agnieszka Pawłowska trzecia na świecie!!

W dniach 2-10 lipca 2021 w San Remo we Włoszech odbywały się Mistrzostwa Świata w klasie 420. Żeglarze rywalizowali w grupach 420 U17, 420 Men/Mixed i 420 Women. Chojnicki Klub Żeglarski reprezentowali: Agnieszka Pawłowska i Jeremi Szczukowski.

Pogoda we Włoszech była zmienna i kapryśna. Dominowały dni bezwiatrowe lub ze słabym i zmiennym wiatrem. Ale były też chwile z wiatrem ok. 20 węzłów i wyraźną morską falą. Przez wszystkie dni regat udało się rozegrać po 10 wyścigów w grupach 420 U17 i 420 Women.

W kategorii kobiet wystartowały 53 załogi. Agnieszka Pawłowska z Dominiką Ołowiak (OKŻ Olsztyn) ukończyły regaty na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej załóg kobiecych, co pozwoliło cieszyć się z 3 miejsca klasyfikacji kobiet U19.

Jeremi Szczukowski z Jakubem Pietrzakiem (MKŻ Arka Gdynia) startowali w kategorii U17 open.

Reprezentant chojnickiego klubu – dla którego jest to debiutancki sezon w klasie 420 – ukończył regaty na 46 miejscu (w regatach wystartowało 67 załóg).

Chojnice Team Cup 2021

W dniach 10-11.07.2021 r., na Jeziorze Charzykowskim odbyły się regaty Chojnice Team Cup. Są to jedne z nielicznych w Polsce regat drużynowych dla zawodników żeglujących w klasie Optimist. Uczą one taktyki i walki zespołowej oraz są znakomitą okazją do podniesienia swoich umiejętności przed Drużynowymi Mistrzostwami Europy.
Formuła regat polega na rozegraniu bardzo dużej ilości wyścigów każdy z każdym. Pierwszy dzień regat przywitał zawodników dobrymi warunkami wietrznymi, dzięki czemu udało się rozegrać pierwszą rundę i wyłonić najlepszą trójkę. Drugiego dnia regat wiatr był zbyt słaby, by zawodnicy mogli dokończyć rywalizację.

W regatach startowało 12 drużyn, m.in. z Gdyni, Gdańska, Warszawy, Chojnic.
Zwyciężyła drużyna ChKŻ Chojnice 3 w składzie: Szczukowski January, Żmudziński Bartosz, Dampc Alicja, Śledzińska Kaja.
2 miejsce zajęła drużyna OPTI CWM Gdynia 1 w składzie: Kocięda Fabian, Kawałko Igor, Karopecka Agata, Glaza Zofia.
3 miejsce zajęła drużyna ChKŻ Chojnice 2 w składzie: Nosol Filip, Graczyk Mateusz, Dynia Bartosz, Peczka Bartosz