SREBRNE MEDALE I ZŁOTE DOŚWIADCZENIA ZDOBYTE PRZEZ TEAM POLSKA 1 I TEAM POLSKA 2 PODCZAS 31 EDYCJI MIĘDZYNARODOWYCH REGAT DRUŻYNOWYCH OPTI TEAM CUP BERLIN

Wygrana w Drużynowych Mistrzostwach Polski zapewniła zespołowi młodych optimiściarzy z Chojnic możliwość udziału w międzynarodowych regatach drużynowych Berlin Opti Team Cup. To już 31 edycja tej imprezy, a jej prestiż rośnie z  roku na rok. W tym roku ścigało się ze sobą 15 zespołów z 10 krajów, a wśród nich aktualni Mistrzowie Świata i Europy – Włosi Marco Gradoni i Alex Demurtas.

Format tych regat polega na rozegraniu pojedynków „każdy z każdym” (round robin), wyścigów w złotej i srebrnej lidze, następnie dużego finału o 1 miejsce na podium oraz małego finału o 3 miejsce. O zwycięstwo walczą między sobą drużyny składające się z 4 łódek w formule „4 na 4”
Miejsca na mecie są punktowane od 1 do 8. Zwycięża drużyna, która zdobędzie mniej punktów. W przypadku remisu 18:18 wygrywa zespół, którego zawodnicy zajmą miejsca 3,4,5,6 a przegrywa ten, którego zawodnicy przypłyną na metę w kolejności 1,2,7,8. „Potencjalnymi przeciwnikami byli czołowi zawodnicy ze świata, należało więc się do tego odpowiednio przygotować. Zorganizowaliśmy sesje treningowe poświęcone wyłącznie formule team racingu – wykłady, wyścigi na akwenie Jeziora Charzykowskiego oraz wnikliwą analizę popełnianych błędów. Zaprosiliśmy do pracy czołowyc
h zawodników z Polski” – mówi trener Karol Jączkowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. To spośród nich wyłonione zostały dwa zespoły:

Team Polska 1 – Agnieszka Pawłowska, Jeremi Szczukowski, Jacek Kalinowski (tegoroczni brązowi medaliści Drużynowych Mistrzostw Europy), Rafał Pogorzelski i Antoni Lipiński – wszyscy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Team Polska 2 – Julia Schmidt i Pola Schmidt (Opti CWM Gdynia – II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski), Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), Ludwik Grzelak i Gustaw Kwiek (Spójnia Warszawa – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski).


W takim składzie zespoły udały się do Berlina, gdzie w dniach 26-28.11.2018 r. rozegrano wyścigi na akwenie jeziora Wannsee. Trenerem obu zespołów był Karol Jączkowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Po dwóch dniach rywalizacji i przeprowadzeniu 3 rund wyścigów (round robin) oraz wyścigów w grupie złotej i srebrnej Team Polska 1 zakwalifikował się do dużego finału z Włochami o 1 miejsce a Team Polska 2 wszedł do małego finału z drużyną USA o 3 miejsce.
Pojedynki finałowe były bardzo wyrównane, lecz ostatecznie 1 miejsce wywalczyli Włosi.
Dzięki rewelacyjnej postawie sportowej Agnieszka, Jeremi, Jacek, Rafał i Antek zdobyli srebrne medale a Julia, Pola, Ewka, Ludwik i Gucio zajęli 4 miejsce. Organizatorzy przygotowali dla nich specjalne upominki. Trzecie miejsce wywalczył zespół USA 1.

Poza świetnym wynikiem sportowym jest jeszcze jedna rzecz, która zasługuje na najwyższą uwagę. Regaty są organizowane przez Potsdamer Yacht Club w Berlinie przy bardzo aktywnym udziale rodziców zawodników tego klubu. Rodzice zapraszają zawodników przyjezdnych do swoich domów, organizują im różne atrakcje. Rodzą się nowe przyjaźnie, można podszlifować języki. W dobie smartfonów, tabletów i telewizji jest to aktywność na wagę złota. Tak więc poza srebrnymi medalami przywozimy ze sobą złote doświadczenia!

Agnieszka, Julia, Pola, Ewka, Jeremi, Jacek, Rafał, Antek, Ludwik i Gucio – TEAM POLSKA

Tekst i foto: Paweł Szczukowski