W dniach od 15 do 22 lipca w Crotone, na południu Włoch, odbyły się Mistrzostwa Europy w klasie Optimist. Uczestniczył w nich Mateusz Grzempa, zawodnik Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, który w tym sezonie żeglarskim, razem z innym zawodnikiem ChKŻ Chojnice – Patrykiem Kosmalskim, wywalczył kwalifikacje do Kadry Narodowej Juniorów.

Pod koniec czerwca emocjonowaliśmy się zmaganiami Patryka podczas Mistrzostw Świata w Portugalii, a w drugiej połowie lipca kolejnych emocji sympatykom żeglarstwa dostarczył Mateusz. W Crotone rywalizowali zawodnicy w wieku do lat 15. z 46. krajów, w tym z 33. europejskich i 13. spoza Europy, w tym m.in. z Singapuru, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanady i Meksyku. W sumie na starcie zameldowało się 290 zawodniczek i zawodników, którzy ścigali się w pięciu grupach – dwóch dla dziewcząt i trzech dla chłopców.

Wbrew prognozom regaty przebiegały w trudnych warunkach. W pierwszych dniach zawodnicy, ze względu na silny wiatr i wysoką falę, schodzili na wodę dopiero po godzinie 16.00, gdy wiatr tracił na sile. Po pierwszych dwóch dniach (po czterech wyścigach) Mateusz zajmował rewelacyjne, siódme miejsce wśród Europejczyków, a w klasyfikacji open miejsce dziewiąte. Po rozegraniu pięciu wyścigów nastąpił podział na grupy: złotą i srebrną dla dziewcząt oraz złotą, srebrną i brązową dla chłopców.

W całych regatach odbyło się dziesięć wyścigów. Ostatecznie zawodnik ChKŻ Chojnice uplasował się na wysokim 31. miejscu w klasyfikacji open (28. wśród Europejczyków). Polskę w Crotone reprezentowały jeszcze trzy dziewczynki i czterech chłopców. W kategorii dziewcząt miejsce 25. zajęła Gabriela Czapska z KS Spójnia Warszawa, Pola Dzik z YKP Gdynia miejsce 29., a Zofia Korsak z MKS Dwójka Warszawa – miejsce 34. W kategorii chłopców w złotej grupie, poza Mateuszem, zameldowali się: Igor Kuczys z MKŻ Arka Gdynia – 21. miejsce i Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów – 57. miejsce.

Grupę srebrną wygrał Kamil Manowiecki z YKP Gdynia, a Marcel Misiaszek z UKS Barnim Goleniów ukończył regaty na miejscu trzecim w tej samej grupie.

Trenerem reprezentacji Polski na tegorocznych Mistrzostwach Europy był Tomasz Figlerowicz, a team leader’em Jacek Turczynowicz.

Mistrzynią Europy została Bergonzini Gaia z Włoch, drugie miejsce zajęła Antonia Schultheis z Malty, trzecie – Pappa Melina z Grecji. Wśród chłopców triumfował Ewes Wieduwild z Niemiec, przed Richardem Schultheisem z Malty, a brązowy medal zdobył Eracca Paolo z Włoch.

Udział i dobre wyniki zawodnika Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w regatach tak wysokiej międzynarodowej rangi to doskonała promocja regionu chojnickiego i chojnicko-charzykowskiego żeglarstwa. Jest potwierdzeniem dobrej pracy szkoleniowej w ChKŻ, a w szczególności obecnego trenera klubowego Patryka i Mateusza – Karola Jączkowskiego.

Wyjazd Mateusza na Mistrzostwa Europy w kl. Optimist udało się zorganizować także dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Chojnicach oraz Gminy Chojnice.