Wielkim sukcesem sportowym i medialnym zakończyły się regaty Energa Sailing Cup – Puchar ChKŻ Chojnice, które odbywały się w dniach 8-10.07.2016 r. Do Charzykowa przyjechali najlepsi żeglarze startujący w klasie Optimist Gr. A. Była to ostatnia szansa na zdobycie kwalifikacji do startu w wielkim Finale Energa Sailing Cup w Sopocie, gdzie krajowa czołówka będzie walczyć o stypendia Energii. Zawodnicy, pomimo młodego wieku, pokazali prawdziwą klasę i najwyższe umiejętności, a rywalizacja była niezwykle zacięta. Dodatkowym motywatorem był na pewno fakt, że regaty Energa są medialnym wydarzeniem i poza lokalnymi mediami zainteresowała się nimi także telewizja TVP (link do reportażu na dole artykułu).

Przez trzy dni regat żeglarze nie mogli narzekać na brak wiatru. Warunki wietrzne były bardzo dobre, przerywane niekiedy opadami deszczu. W takich warunkach najmłodsi żeglarze mogli pokazać swoje umiejętności oraz doświadczenie. Zwyciężył zawodnik YKP Gdynia Kamil Manowiecki. Na drugim miejscu regaty zakończył Patryk Kosmalski z ChKŻ Chojnice. Na trzecim miejscu uplasował się Igor Kuczys z MKZ ARKA Gdynia.

Zawodnicy ChKŻ Chojnice zajęli miejsca:
15 m. Mateusz Grzempa
22 m. Laura Szulc
31 m. Jan Krawczyk
39 m. Kacper Żywiczka
86 m. Wojciech Kikmunter

W kategorii dziewcząt zwyciężyła Gabriela Czapska z KS SPÓJNIA Warszawa przed Polą Dzik z YKP Gdynia i Zofią Korsak z MKS DWÓJKA Warszawa.
Zawodniczka ChKŻ Laura Szulc zajęła 7 miejsce.

Organizatorem regat był Chojnicki Klub Żeglarski przy współpracy z Energa Sailing, Polskim Związkiem Żeglarskim, Energa, Ministerstwem Sportu i i Turystyki oraz Polskim Stowarzyszeniem Klasy Optimist.