W hiszpańskim Palamos odbyły się regaty z cyklu Pucharu Europy w klasach Laser i Laser Radial. W zawodach wzięło udział 207 zawodników z 16 państw. Polskę reprezentowała liczna młodzieżowa reprezentacja kraju, z których 4 najlepszych żeglarzy stanęło na najwyższym stopniu podium.

Podczas 3 dni zmagań na wodzie odbyło się 7 wyścigów. Pierwszego dnia pogoda dopisała. W narastającej bryzie do 15 węzłów komisja przeprowadziła 3 zaplanowane biegi. Drugiego dnia wiatr był leniwy i powiał przez chwilę tylko popołudniu. Odbył się 1 wyścig. Trzeciego dnia kierunek zmienił się na wschodni i w towarzystwie wymagającej morskiej fali wystartowały 3 finałowe wyścigi. Wiało do 18 węzłów. W walce o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej od samego początku wyróżniali się Agata Barwińska (MOS Iława) i Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin). Agata zakończyła start na 2 miejscu w open i 1 w klasyfikacji kobiet. Tadeusz był 3 w generalce i 1 w klasyfikacji młodzieżowców U21.

Pozostali Polacy mocno zaakcentowali naszą obecność w Palamos. Magda Kwaśna (CHKŻ Chojnice) wygrała w klasyfikacji Laser Radial dziewcząt U17 (6 kobieta), Aleksander Bajko w radialu chłopców U17 (8 w open). Zosia Urbaś (AZS UW) zajęła 2 miejsce w kobietach (15 w open). W czołowej 10 sklasyfikowano jeszcze 3 Polaków. Jakub Rosłoń na 6 i Matys Kuder na 10 miejscu. Obaj (UKS Fir W-wa) w radialu open. W standardzie młody 17 latek Adrian Raczkowski (UKS Wiking Toruń) ukończył zawody na 9 miejscu.

 

Tekst zaczerpnięty ze strony PZŻ – www.pya.org.pl