Kolejne międzynarodowe doświadczenie zdobył Mateusz Grzempa, startując w Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie Laser 4.7, które odbyły się w belgijskim Nieuwpoort w dniach od  16 do 24 lipca 2017 r.

Zawodnik Chojnickiego Klubu Żeglarskiego jeszcze w listopadzie 2016 r. startował w klasie Optimist, zdobywając w Berlinie brązowy medal w Drużynowym Pucharze Europy. Po półrocznych przygotowaniach, trenując pod okiem Mirosława Laskowskiego, był gotowy do startów w klasie Laser 4.7. Mateusz wygrał krajowe eliminacje i został włączony do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Jako jedyny zawodnik z Chojnic pojechał do Belgii z nadziejami na zdobycie doświadczenia, ścigając się z najlepszymi zawodnikami w klasie Laser 4.7 na świecie. Reprezentacja Polski liczyła czternastu zawodników, w tym pięć dziewcząt i dziewięciu chłopców. Trenerami kadry byli Rafał Milczarczyk, Cezary Gołda i Cezary Borkowski.

Nieuwpoort to bardzo trudny akwenem regatowy. O prądach pływowych, jakie szaleją w jego wodach, wśród żeglarzy krążą legendy. Z tak silnymi prądami wielu z uczestników regat jeszcze się nie zmagało. Do tego chwilami bardzo silny wiatr był dla początkującego w klasie Laser Mateusza dużym wyzwaniem. Żeglarze musieli wykazać się niemałymi umiejętnościami, dostosowując się każdego dnia do zmiennych warunków, od lekkiego do silnego wiatru, przez płaskie i prawie dwumetrowe fale, sporadyczny deszcz i pływowe prądy zmienne o różnej sile i kierunku.
Do rywalizacji o tytuł mistrza świata stanęło 115 dziewcząt z 32. krajów oraz 234. chłopców z 45. krajów. Z zaplanowanych dwunastu wyścigów odbyło się dziesięć. Każdego dnia odbywały się dwa wyścigi. Po sześciu wyścigach doszło do podziału na grupy: złotą i srebrną u dziewcząt oraz złotą, srebrną, brązową i szmaragdową u chłopców. Ostatnie dwa dni regat to wyścigi finałowe. Mateusz zakwalifikował się do złotej grupy, ostatecznie zajmując 17 miejsce w kategorii U16. Jest do wielki sukces biorą pod uwagę półroczne doświadczenie w klasie Laser.

Mistrzynią świata została Włoszka Federica Cattarozzi, a wicemistrzynią, jednocześnie najlepszą w kategorii U16 jej rodaczka – Giorgia Cingolani. Najlepszą z Polek była Julia Rogalska zajmując w kategorii U16 piątką lokatę. Wśród chłopców tytuł mistrzowski wywalczył Yilkan Timursah z Turcji, a w kategorii U16 Cesare Barabino z Włoch. Najlepiej z Polski regaty ukończył doświadczony w zmaganiach międzynarodowych Michał Krasodomski. Jeszcze ostatniego dnia regat miał wielką szansę na brązowy medal Mistrzostw Świata, ostatecznie uplasował się na piątym miejscu w kategorii U16.

Przygotowania Mateusza do startu na Mistrzostwach Świata w kl. Laser 4.7 udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Chojnicach oraz Gminy Chojnice.

Tekst: Mariusz Grzempa