• Sekretariat czynny: pon - pt, 7:00 - 15:00

Relacja Damiana Kosmalskiego po ME

W dniach 19-24 lipca miałem przyjemność reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser w kategorii wiekowej do lat 21. Mistrzostwa odbywały się w malowniczej miejscowości Douarnenez położonej przy północno-zachodnim wybrzeżu Francji, nad oceanem Atlantyckim. Oprócz mnie do Francji wybrali się również: Dawid Kania, Jakub Rodziewicz, Tomek Lobert, Paweł Nowicki z trenerem Robertem Silukiem. Swoją przygodę z ME rozpocząłem 11 lipca kiedy to wyjechaliśmy ze sprzętem do Douarnenez.

Po dwudniowej przeprawie przez Europę rozpocząłem treningi które miały na celu oswojenie się z bardzo wymagającym akwenem oraz eliminowanie kosmetycznych błędów by moja prędkość była możliwie jak największa. Podczas treningów miałem okazję wziąć udział w krótkich próbnych wyścigach oraz w przymiarkach z udziałem zawodników z czołówki europejskich juniorów. Regaty zacząłem 19 lipca i o ile początek regat dawał mi nadzieję na zajmowanie jak najlepszych miejsc, tak w miarę upływu regat, dosyć optymistyczne słabowiatrowe prognozy przeobraziły się w bardzo wymagające silnowiatrowe warunki gdzie siła wiatru dochodziła do 34 węzłów, a samo dopłynięcie wyścigu na metę stało się dla mnie wyzwaniem.

Po pierwszych trzech dniach eliminacyjnych znajdowałem się poza połową stawki, co nie było premiowane do ścigania się z najlepszymi, a do złotej grupy zabrakło mi nie wiele. W kolejnych trzech dniach rywalizowałem w grupie srebrnej, a regaty skończyłem na 56 pozycji co uważam za wynik rozczarowujący zwłaszcza gdy moim celem minimum był awans do złotej grupy. Mimo to zdobyte przeze mnie doświadczenie będzie przydatne w rywalizacji w regatach rangi mistrzowskiej za rok gdzie mam zamiar powalczyć o czołowe lokaty.

Tekst: Damian Kosmalski