Najlepsi w Polsce żeglarze w klasie Optimist w ostatni weekend walczyli w Sopocie o mistrzostwo regat Energa Sailing Cup. W kulminacyjny punkcie trzeciej edycji największego w Polsce, kompleksowego projektu żeglarskiego towarzyszyli im utytułowani reprezentanci Polski, kadrowicze Energa Sailing Team Poland. Żeglarskie święto wzbogaciła parada jachtów, a muzycznych emocji dostarczył Mrozu.
W programie Energa Sailing obejmującym bezpłatną edukację żeglarską, cykl regat i doposażanie klubów w sprzęt sportowy, wzięło do tej pory udział ponad 3 tysiące dzieci. W tym roku droga do sopockiego finału Energa Sailing Cup nie była łatwa. Na starcie kolejnej edycji stanęło blisko 130 uczestników z całej Polski. Podczas cyklu regat w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Poznaniu, walczyli o punkty w klasyfikacji generalnej i awans do wielkiego finału, w którym udział wziąć może tylko 40 najlepszych żeglarzy.
Zawodnicy rywalizujący na wodach Zatoki Gdańskiej zarówno w sobotę, jak i niedzielę długo czekali na sprzyjające warunki. Te ostatecznie nie zawiodły. Wiatr, który przybrał na sile wczesnym popołudniem pozwolił na rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów. Najlepszy w regatach w Sopocie był Patryk Kosmalski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Miejsce drugie i trzecie zajęli kolejno Michał Krasodomski i Sławomir Kapałka, obaj reprezentujący barwy Yacht Klubu Polskiego Gdynia. Pierwsza trójka klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup 2015 to natomiast Jakub Gołębiowski z Miejskiego Ośrodka Sportowego w Iławie, Wiktor Kamiński z YKP Gdynia i Filip Szmit z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin Giżycko. Wszyscy oni zostali stypendystami Energa Sailing. Łącznie 14 najlepszych młodych żeglarzy otrzymało finansowe wsparcie na zakup sprzętu, dzięki któremu będą mogli rozwijać swoje kariery sportowe.

Z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w wielkim finale udział brało jeszcze trzech zawodników:
Mateusz Grzempa – 21 miejsce
Laura Szulc – 28 miejsce
Kacper Żywiczka – 36 miejsce

Informacja z biura prasowego edu.energasailing.pl