Najmłodsi żeglarze, startujący w klasie Optimist, w dniach 11-13 maj 2012 r. przyjechali do Charzykowa, by wziąć udział w jednej z największych regat dla ich klasy. Regaty „Memoriał Ottona Weilanda” w klasie Optimist corocznie cieszą się sporą frekwencją. Tak też było i w tym roku, gdzie na starcie stanęło łącznie 188 zawodników (42 w Optimist Gr. A i 146 w Optimist Gr. B). Regaty były prawdziwym sprawdzianem umiejętności najmłodszych żeglarzy gdyż warunki wietrzne były bardzo trudne, a w drugim dniu wręcz ekstremalne (wiatr wiejący z prędkością nawet 15 m/s).

W tak zmiennych warunkach, w klasie Optimist Gr. A, najlepiej poradził sobie zawodnik ChKŻ Chojnice Bartosz Wałczyk. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Melzacka z YKP Gdynia, natomiast na najniższym miejscu na podium stanął Szymon Buksak, również z YKP Gdynia. W klasyfikacji dziewcząt całe podium zajęły zawodniczki w YKP Gdynia. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Melzacka, przed Agnieszką Urbaś i Hanną Dzik.

W klasie Optimist Gr. B w klasyfikacji open zwyciężył Tytus Butowski z YKP Gdynia. Drugie miejsce zajął Marek Rospond z YC PTTK Beskid Nowy Sącz, natomiast trzecie miejsce zajął Borys Bielecki z YKP Gdynia. W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Karolina Błaszak z MKŻ ARKA GDYNIA przed Matyldą Kujawińską z AZS Poznań i Mają Micińską z YKP Gdynia.

Regaty udało się przeprowadzić dzięki wsparciu finansowemu: Urzędu Miejskiego w Chojnicach, Powiatu Chojnickiego, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego w Gdańsku, Pomorskiej Federacji Sportu oraz Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.