Kolejne regaty na Jeziorze Charzykowskim już za nami. W dniach 12-13.09.2015 odbyły się regaty o Puchar Komandora ChKŻ w klasie Optimist Gr. A i B. Do regat zgłosili się zawodnicy z 5 klubów, którzy rywalizowali w bardzo dobrych warunkach wietrznych. Najliczniejszą grupą stanowili zawodnicy w kl. Optimist Gr. B, których na starcie stanęło 25. Rywalizację wygrał Jan Krawczyk z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Na drugim miejscu podium stanął Bartosz Bojarski z KŻ VI-KING Człuchów, natomiast na najniższym podium Bogusz Tłok z MLKS KRAJNA Sępólno Krajeńskie.
4 m. Jeremi Szczukowski
5 m. Wojciech Kikmunter
8 m. Wiktor Pawłowski
9 m. Maciej Ilnicki
10 m. Wiktor Gmys
12 m. Krzysztof Szczodrowski
14 m. Tymon Wiatrowski
15 m. Michał Urbaniak
17 m. Antoni Szyca
20 m. Mateusz Mastrolorito
21 m. Miłosz Paterek
23 m. Maksymilian Kabat
25 m. Arkadiusz Beska

W klasie Optimist Gr. A rywalizowało 7 zawodników, wśród których dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy ChKŻ Chojnice – Patryk Kosmalski przed Mateuszem Grzempą. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Gurdak z VI-KING Człuchów.
5 m. Kacper Żywiczka
7 m. Piotr Kowalski

Szczegółowe wyniki regat dostępne na stronie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego www.chkz.pl

Organizatorem regat był Chojnicki Klub Żeglarski przy dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Chojnicach oraz Powiatu Chojnickiego.

Krótka historia chojnickiego Optimista…

W czasie regat, z inicjatywy działacza klubów ChKŻ Chojnice i LKS Charzykowy Zdzisława Sieradzkiego, przypomniano historię budowy pierwszego Optimista w Charzykowach. Dokumentację techniczną łodzi przywiózł z Berlina w latach 60-tych XX wieku Pan Eugeniusz Schulz. Budowy łodzi podjął się znany Charzykowski szkutnik P. Władysław Grzeca a wspomniany wyżej Zdzisław Sieradzki był jego pomocnikiem w czasie budowy. Żagiel do pierwszego Chojnickiego Optimista (a być może pierwszego polskiego) uszył Otton Weiland. Łódkę wodowano latem 1965 roku a pierwszym sternikiem prototypowej łodzi był syn Eugeniusza Schulza – Piotr (dokumentacja fotograficzna w załączeniu).

Od bieżącego roku wrześniowe regaty o Puchar Komandora ChKŻ w klasie Optimist będą miały dodatkową rywalizację o puchar przechodni ufundowany przez kol. Zdzisława Sieradzkiego.