Jak co roku na Jeziorze Charzykowskim odbywają się Regaty Konstytucyjne, mające na celu uczczenie rocznicy Konstytucji 3 Maja. Regaty rozegrane w dniach 2-3 maj 2012 r. przyciągnęły do Charzykowa sporo młodych żeglarzy i pomimo niesprzyjających warunków wietrznych udało się przeprowadzić tylko 3 wyścigi.

W klasie Optimist Gr. B zwyciężył Oskar Adamiak z MKŻ MARINA Łeba. Drugie miejsce zajął Igor Kuczys z MKŻ ARKA Gdynia, a na najniższym miejscu na podium stanął Konstanty Masłoch z LKS Charzykowy. W klasyfikacji dziewcząt najlepsza była Barbara Mindak z LKS Charzykowy, przed Anną Maszkowską z ChKŻ Chojnice i Agatą Lewandowską z ChKŻ Chojnice. Łącznie w tej klasie startowało 51 zawodników.

W klasie Optimist Gr. A na starcie stanęło 5 zawodników a najlepszy okazał się Szymon Gostomczyk z YK Człuchów, przed Pauliną Adamiak z MKŻ MARINA Łeba. Trzecie miejsce zajął Sebastian Lewiński z YK Człuchów.

Rywalizację w klasie 420 wygrała załoga z ChKZ Chojnice w składzie Łukasz Wyrowiński i Dominik Janowczyk. Drugie miejsce zajęła załoga Sandra i Sara Sikorskie z LKS Charzykowy natomiast trzecie miejsce Patryk Kanjerski i Sebastian Gmura z YK Człuchów. Ogólnie startowały 4 załogi w klasie 420.

Organizatorem regat był Chojnicki Klub Żeglarski przy dofinansowaniu przez Powiat Chojnicki.