Energa Sailing Cup jest to cykl regat dla najmłodszych żeglarzy startujących w klasie Optimist. Każde z regat cieszą się sporym zainteresowaniem żeglarzy z całej Polski, tak też było z regatami w Charzykowach. Na regaty, które odbyły się w dniach 25-27.07.2014 r. nad Jeziorem Charzykowskim, przyjechało aż 116 zawodników z klubów żeglarskich z całego kraju – od Gdyni aż po Kraków. Dodatkowo regaty te były III – ostatnią – Eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, przez co rywalizacja była bardzo zacięta, gdyż była to ostatnia okazja do wywalczenia prawa startu w finałach OOM w żeglarstwie z kl. Optimist.

Żeglarzy przywitała w Charzykowach bardzo ładna pogoda, a co najważniejsze, dobre warunki wietrzne. Pierwszego dnia rozegrano 4 wyścigi przy wietrze wiejącym 5-6 m/s. Również drugiego i trzeciego dnia wiatr wiał z podobną prędkością, co pozwoliło na rozegranie odpowiednie 3 i 2 wyścigów.

Poza wyścigami na wodzie, na zawodników czekały także inne ciekawe atrakcje. Mogli rywalizować w pływaniu na „byle czym” a w czasie wolnym udać się do wesołego miasteczka.

 

Regaty w klasyfikacji OPEN wygrał Mikołaj Chłopek z YKP Gdynia. Drugie miejsce zajął Jakub Gołębiowski z MOS SSW Iława, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Mikołaj Staniul z YKP Gdynia.

W klasyfikacji DZIEWCZĄT najlepsza była Michalina Manikowska z JKW Poznań przed Hanną Dzik z YKP Gdynia i Emilią Zygarłowską z JKW Poznań.

Wśród wszystkich uczestników losowane były atrakcyjne nagrody m.in. ster i miecz do Optimista, pokrowce na łódki oraz liczne upominki. Także wśród trenerów losowane były upominki oraz bony ufundowane przez Day-Spa w Chojnicach.

Nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:
14 miejsce Bartosz Wałczyk (ChKŻ Chojnice)
26 miejsce Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice)
31 miejsce Maciej Graczykowski (ChKŻ Chojnice)
54 miejsce Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice)
66 miejsce Jakub Pilarczyk (ChKŻ Chojnice)

Organizatorem regat był Chojnicki Klub Żeglarski przy dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Chojnicach, Powiatu Chojnickiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiej Federacji Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego